כולנו מכירים את תפילת הדרך עבור נסיעה ברכב. אולם, יש גם נוסח מיוחד של תפילה שחוברה עבור הטסים במטוס. ישנו נוסח מיוחד שחובר עבור הטייסים. כמו כן, קיים נוסח מיוחד של תפילת הדרך למפליגים בים. אתר http://תפילת-הדרך.co.il/ מסביר לכם יותר על תפילה זו במאמר זה.

 מדוע חיברו נוסח מיוחד לטיסה ולאנייה?

הסכנות בטיסה ובהפלגה ימית, שונות מהסכנות ביבשה. לכן, גם נוסח התפילה יהיה שונה.

אילו סכנות יש במטוס?

תקלה במטוס: כאשר יש תקלה במטוס, לא תמיד יש מה לעשות. במצב כזה, הנוסעים והטייסים חסרי אונים. לכן, חיברו נוסח מיוחד.

חטיפת מטוס: אחת מהסכנות המודרניות בטיסה, היא חטיפת מטוס על ידי טרוריסטים. אסונות רבים עם מאות הרוגים, היו כתוצאה מחטיפת מטוסים. אחד מהאסונות הידועים ביותר, הוא אסון “מגדלי התאומים”. באותו יום בתאריך ה11 ל9, נחטפו 3 מטוסי נוסעים בארצות הברית. החוטפים כפו על הטייסים להתנגש במגדלי התאומים. המטוס השלישי התרסק ליד הפנטגון. במהלך הקריסה של מגדלי התאומים, נהרגו אלפי בני אדם. לכן, יש צורך להתפלל שהטיסה תגיע ליעדה בשלום.

תפילה מיוחדת עבור הטייסים: מדוע חוברה תפילה מיוחדת עבור הטייסים? משום שלא תמיד מיידעים את הנוסעים על סכנות. הטייסים הם אלו שמבינים ראשונים את הסכנה, ודנים בדרכי הפתרון. הטייסים רוצים להתפלל שיקבלו את ההחלטה הנכונה, ושלא יעמדו בפני סכנות.

מי חיבר את התפילה לטייסים? את התפילה לטייסים חיבר הרב מרדכי אליהו זצ”ל. היה זה בעת מסע של הרב לניו יורק. כבר כשהחלה הטיסה, עצם הרב עיניו והחל להתפלל. אחד מהדיילים ניגש לרבנית, וסיפר לה בלחש על הסכנה שבה היו נתונים כל נוסעי המטוס: נוצר חור במנוע. יש דליפת דלק, והדלק לא יספיק. אין אפשרות לחניית ביניים. הרבנית הבינה שזוהי תפילת הרב. כך כל הדרך הארוכה שנמשכה 11 שעות התפלל הרב. במהלך הטיסה פסקה הדליפה. מד הדלק נעצר. באורח ניסי, המטוס טס מבלי שמד הדלק יזוז. מד הדלק זז ל0, רק כאשר המטוס נחת בשדה התעופה בניו יורק. לאחר הטיסה, הודו הטייסים לרב מרדכי אליהו זקוצ”ל, על שהציל את נוסעי המטוס. הטייסים ביקשו מהרב שיחבר עבורם תפילה. בו במקום חיבר הרב את התפילה לטייסים.

תפילת הדרך לאנייה:

מי נוסע באנייה? כיום, האנייה לא משמשת כלי למעבר אזרחים בין מדינות לצורך השתקעות. האניות משמשות כיום כלי תחבורה לתיירות, או להעברת משאות. הנוסעים כיום באנייה, הינם תיירים. ההפלגות כיום, הם הפלגות טיולים. שייט באנייה לא נמשך כמה חודשים, אלא שבוע שבועיים.

מהן הסכנות בהפלגה? בים יש סערות. למרות שכיום הסירות פועלות על מנוע חשמלי, סערה חזקה יכולה לסכן את נוסעי האוניה. כל תקלה שמתרחשת באניה בלב ים, מכניסה את הנוסעים לסכנה.

לכן, מומלץ להגיד לפני ההפלגה תפילת הדרך לשייט באנייה. המקור לתפילה נמצא בכתבי הרמב”ן, בספר אוצר התפילות. בתפילה זו, יש בקשה מיוחדת שהמלחים ורב החובל יידעו להשיט ולהנהיג את האנייה בשלום אל היעד.

ניתן לקרוא את טקסט התפילה מתוך הנייד:

לא תמיד זוכרים לקחת סידור אתנו לאנייה או למטוס. אז מניין נדע את מילות התפילה? לשם כך, פותחו אפליקציות מיוחדות. באפליקציות אלו ניתן לקרוא את מילות התפילה. האפליקציות מכילות את מילות התפילה המתאימות גם לתפילת הדרך לטיסה, ותפילת הדרך לשייט באניה. המילים רשומות על המסך בצורה בהירה וברורה.

ולסיום- האם היהודים בדור הבא יגידו תפילת הדרך על טיסה בחללית אל החלל?

שתפו ועיזרו גם לחברים שלכם:Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter