הושק אתר חדש על ידי בנק ישראל המפקח על הבנקים, אשר עשוי לסייע במציאת חשבונות ופיקדונות ישנים שנפתחו בעבר בבנקים ונשכחו. הסכום המדובר הוא כ-9 מיליארד ₪ אשר מתחלקים בין יותר מחצי מיליון חשבונות שכאלה.

איך עובדת שיטת ‘הר הכסף’

עד לבשורה המשמחת המדוברת בכתבה הנ”ל, עוד לא היה קיים מאגר מידע כולל המכיל נתונים מלאים על כספים ללא דורש. כלומר, אם אדם נפטר וכספו לא הועבר ליורשים או אדם פתח חשבון בנק ושכח מכך, לא יהיה מי שידווח על כך שהכסף נמצא בבנק ללא דורש. הבנקים לא משקיעים זמן ומאמץ יתר בחיפוש אחר בעלי החשבונות הללו ועל כן הלקוחות עצמם נדרשים לחפש ולפנות בכתב פרטנית לכל בנק בכדי לבדוק האם קיים חשבון שכזה בחסותם. בפועל, לאור הקושי שנוצר בחיפוש אחר החשבונות, לרוב הכסף נשאר בבנקים. כך נצבר סכום עתק בבנקים המכונה הר הכסף – איתור כספים.

מהם אותם חשבונות ‘הר הכסף’

לדבריה של חדווה בר, המפקחת על הבנקים מטעם בנק ישראל, חשבונות ופיקדונות ללא תנועה, הם חשבונות או פיקדונות שלא בוצעה בהם כל פעילות בנקאית ובנוסף הבנק לא יצר קשר עם הלקוח בסמוך לזמן הפירעון של החשבון או הפיקדון, למעלה מחודשיים. חשבונות עובר ושב ללא תיעוד פעילות למעלה מעשרה חודשים וללא קשר עם הלקוח כחודשיים לאחר מכן, נכלל גם הוא בתחום הפיקדונות ללא תנועה.

לגבי חשבונות של אנשים שנפטרו ישנם חשבונות פעילים ולא פעילים. כמו כן, חשבונות ביתרת זכות וחשבונות ביתרת חובה.

המפקחת הוסיפה שישנם חשבונות ‘הר הכסף’ שהלקוח מודע לקיומם אך לא הנחה מפורשות את הבנק איך הוא מעוניין להשקיע את כספו ולכן כאשר הבנק לא מצליח ליצור קשר עם אותו לקוח, הוא מחויב להשקיע את הכסף על פי מה שקבוע בחוק.

כיום קיימים כ- 480,000 חשבונות ללא תנועה, אותם חשבונות הנחשבים כ-‘הר הכסף’, הסכום הכולל בחשבונות אלו הוא כ-9 מיליארד ₪.מספר החשבונות של אנשים שנפטרו כלול בחשבונות אלו ועומד על כ-64,000, בסכום כולל של כ-1.3 מיליון ₪.

אך חשוב לציין ש- 60% מהפיקדונות, מכילים יתרות נמוכות של מאות שקלים בודדים.

בנוסף, יש חשבונות שהם ביתרת חובה.

השינוי שחל במטרה לסייע במציאת חשבונות ‘הר הכסף’ 

כיום, קיימים בבנקים בישראל כ-חצי מיליון חשבונות המוגדרים ‘ללא תנועה’, חשבונות שלא בוצעו בהם פעולות זמן רב, המכילים סכום כולל של כ- 9 מיליארד ₪.

במטרה לשנות את המציאות בה הכסף נותר בבנקים, השיק בנק ישראל אתר חדש בו יהיה ניתן לאתר חשבונות ‘הר הכסף’ אבודים בקלות וביעילות, מהמחשב ואף מהסלולארי האישי. המפקחת על הבנקים בבנק ישראל, חדווה בר, הסבירה כיצד ניתן לגלות האם ברשותנו חשבון ‘הר הכסף’ אבוד. האתר מאפשר בעזרת חיפוש הלוקח דקות ספורות, לאתר בקלות וכמובן בחינם, האם ישנם חשבונות בנק ופיקדונות ללא תנועה ברשותך והאם ישנם חשבונות בנק ללא דורש של אנשים שנפטרו.

באתר יימסר מידע בנוגע לאותם חשבונות ‘הר הכסף’. המידע יכלול את שם הבנק בו נמצא החשבון או הפיקדון המדובר בלבד. לא יימסר מידע נוסף אודות היתרה הקיימת בחשבון, סוג החשבון או מספרו. הגבלות אלו הן בכדי לא לפגוע בזכות לפרטיות ובכל זאת לאפשר גישה קלה וחינמית למידע בנוגע לחשבונות ‘הר הכסף’. כל שנותר ללקוח הוא לפנות אל הבנק שנמצא בחיפוש ולברר מהי יתרתו בחשבון או בפיקדון שמצא. מידע אודות יצירת קשר עם הבנקים נמצא באותו אתר.

האתר יסונכרן עם האתר שיצר משרד האוצר לפני 3 שנים, לאיתור חסכונות פנסיה, וכך יהיה ניתן באתר אחד לקבל את כלל המידע אודות חסכונות ופיקדונות שעשויים להיות ‘הר הכסף’ שנשכח בעברך או שהיה שייך לקרוב משפחה שנפטר.

שתפו ועיזרו גם לחברים שלכם:Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter